ویژگی‌ها، بروزرسانی‌ها و زمان انتشار وردپرس ۵.۷

وردپرس ۵.۷ بتا (۵.۷ WordPress beta) به زودی و در تاریخ ۹ مارس ۲۰۲۱ (سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۹) منتشر می‌شود. انتشار وردپرس ۵.۷ اولین نسخه مهم سال خواهد بود و دارای برخی ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید است.

ما روند توسعه را از نزدیک دنبال کرده و ویژگی‌های جدید را در سایت‌های آزمایشی خود امتحان کرده‌ایم.

در این مقاله، ما با ویژگی‌ها و عکس‌های صفحه نمایش و تغییرات وردپرس ۵.۷ که شاهد خواهیم بود را بررسی می‌کنیم.

توجه: می‌توانید با استفاده از افزونه آزمایشی بتای وردپرس، این نسخه را در رایانه خود و یا در یک محیط صحنه سازی امتحان کنید.

بروزرسانی‌های وردپرس ۵.۷ در دست توسعه است و برخی از ویژگی‌ها هنوز هم می‌توانند تغییر کنند و ممکن است به نسخه نهایی نرسند.

با این اوصاف بیایید نگاهی به آنچه در وردپرس ۵.۷ می‌آید بیاندازیم.

بهبود ویرایشگر در وردپرس ۵.۷

ویرایشگر وردپرس محدوده‌ای است که صاحبان وب سایت بیشتر وقت خود را در ایجاد صفحات و نوشتن محتوا در آنجا می‌گذرانند.

هر نسخه وردپرس ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدیدی را برای ویرایشگر به ارمغان می‌آورد. وردپرس ۵.۷ نیز با برخی ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید و جالب برای بهبود تجربه ویرایش شما معرفی خواهد شد.

Drag and Drop بلوک‌ها از قسمت Inserter

وردپرس ۵.۷ به شما امکان می‌دهد تا به سادگی یک بلوک را از بخش «افزودن بلوک جدید (+)» در قسمت محتوای خود بکشید و رها کنید. به این ترتیب می‎‌توانید قبل از انداختن یک بلوک برای ایجاد پست، محل قرارگیری آن را انتخاب کنید.

بلوک‌های تمام قد در وردپرس ۵.۷

آیا دوست دارید از بلوک‌های عریض برای کاورها، ستون‌ها و بلوک‌های گروهی استفاده کنید؟ این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا طرح بندی‌های خیره کننده بصری ایجاد کنید. وردپرس ۵.۷ اکنون به شما امکان می‌دهد تا بلوک‌هایی با ارتفاع بیشتر نیز ایجاد کنید.

این بلوک‌ها ارتفاع صفحه کاربر را کاملا پر می‌کنند و به شما اجازه می‌دهد طرح‌های جذاب‌تری نیز ایجاد کنید.

تغییرات بلوک در وردپرس ۵.۷

وردپرس ۵.۷ اکنون توضیحاتی را برای تغییرات بلوک نشان می‌دهد. به عنوان مثال، بلوک آیکون‌های اجتماعی دارای فیس بوک، توییتر و سایر آیکون‌های اجتماعی است. با یک پیش نمایش می‌توانید آن‌ها را در قسمت ناظر بلوک مشاهده کنید.

اندازه‌های آیکون شبکه‌های اجتماعی

وردپرس ۵.۷ به شما این امکان را می‎‌دهد اندازه آیکون‌ها را در بلوک آیکون‌های شبکه‌های اجتماعی تنظیم کنید.

دکمه‌های بهبود یافته

وردپرس ۵.۷ تراز بندی عمودی دکمه‌ها را در ویرایشگر بلوک معرفی می‌کند. همچنین کاربران می‌توانند از بین درصد تعیین شده برای دکمه‌های خود یکی را انتخاب کنند.

اندازه قلم را در بلوک‌های بیشتری تنظیم کنید.

پیشرفت دیگر در ویرایشگر بلوک، توانایی تنظیم اندازه قلم در بلوک‌های بیشتری از جمله لیست و بلوک کد است.

مهاجرت راحت‌تر از HTTP به HTTPS

قبلاً هنگام انتقال وردپرس از HTTP به HTTPS  مجبور بودید URL‌های تعبیه شده در محتوای خود را به صورت دستی به روز کنید. عدم انجام این کار منجر به مسئله محتوای مختلط شد.

وردپرس ۵.۷ مهاجرت وب سایت خود به HTTPs را آسان‌تر می‌کند. این در دسترس بودن HTTPS، سلامت سایت را به عنوان یک مسئله مهم نشان می‌دهد.

از اینجا کاربران می‌توانند با کلیک بر روی یک دکمه، URL‌های وردپرس را به روز کنند. با این کار تنظیمات URL وردپرس و سایت شما تغییر کرده و URL‌های موجود در محتوای شما برای استفاده از HTTPs به روز می‌شوند.

پالت رنگ WP-Admin   استاندارد

وردپرس ۵.۷ همچنین پالت رنگ wp-admin را استاندارد می‌کند. اساساً وردپرس از Sass برای تولید سریع فایل‌های CSS استفاده می‌کند.

وردپرس با مجموعه محدودی از طرح‌های رنگی همراه بود و ارائه طرح‌های جدید رنگی سخت بود زیرا توسعه دهندگان باید با سیستم مبتنی بر متغیر Sass سروکار داشته باشند.

در نسخه ۵.۷ آینده، وردپرس تمام رنگ‌های استفاده شده در CSS را به یکی از سایه‌های آبی، سبز، قرمز، زرد، خاکستری، سیاه و سفید تبدیل می‌کند. این یک طیف وسیع‌تری از طرح‌های رنگ روشن و تیره را به توسعه دهندگان ارائه می‌دهد.

ربات‌های جدید API

وردپرس ۵.۷ یک API جدید Robots را معرفی می‌کند. این API به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا متا تگ روبات‌ها را به صورت برنامه نویسی در یک وب سایت کنترل و به روز کنند.

Robots meta tag  به شما این امکان را می‌دهد که به ربات‌های موتور جستجو بگویید که چگونه یک وب سایت را شاخص و ایندکس کنید. با افزودن یک پرونده robots.txt به پوشه ریشه سایت خود یا با استفاده از برچسب متا ربات می‌توان به این مهم دست یافت.

عملکرد جدیدی به نام wp_robots در وردپرس ۵.۷ معرفی خواهد شد. توسعه دهندگان می‌توانند با افزودن فیلترهای اختصاصی به عملکرد، متا تگ روبات‌ها را اصلاح کنند. در اینجا مثالی از نحوه عملکرد آن آورده شده است:

وردپرس ۵.۷ همچنین پیش فرض max-image-preview: large directive را به متا تگ روبات‌ها اضافه می‌کند. این به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا از تصاویر بزرگ برای پیش نمایش در نتایج جستجو استفاده کنند.

در اینجا نحوه مشاهده آن در کد منبع سایت شما آمده است:

وردپرس به طور خودکار این برچسب را برای وب سایت‌هایی که قابلیت مشاهده موتور جستجو در آن‌ها خاموش است پنهان می‌کند.

اگر می‌خواهید این مورد را غیرفعال کنید و به موتورهای جستجو اجازه دهید تصمیم بگیرند که از کدام تصویر برای پیش نمایش استفاده کنند، می‌توانید کد زیر را به فایل functions.php قالب خود یا یک پلاگین مخصوص سایت، اضافه کنید.

بارگذاری کند iFrames

وردپرس ۵.۷ به صورت خودکار بارگذاری کندی را به iframe اضافه می‌کند. Lazy Loading تکنیکی است که برای بهبود سرعت وب سایت در هنگام بارگذاری صفحه استفاده می‌شود. در اصل به مرورگر کاربر می‌گوید وقتی موردی را مشاهده کرد، بارگذاری کند.

وردپرس ۵.۵ به طور پیش فرض از بارگذاری تنبل برای تصاویر استفاده می‌کرد.

این بدان معنی است که همه جاسازی‌هایی که از iframe استفاده می‌کنند، مانند فیلم‌‌های YouTube، از بارگذاری تنبل برای بهبود سرعت بارگذاری صفحه شما استفاده می‌کنند.

اگر از Smash Balloon’s YouTube Feed استفاده می‌کنید، در حال حاضر با ذخیره بهتر و تاخیر در بارگیری، ویدیوی شما را بهینه می‌کند.

با استفاده از هاست وردپرس می‌توانید سرعت سایت وردپرسی خود را افزایش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هاست وردپرس و ویژگی‌های آن مقاله زیر را مطالعه کنید.

هاست وردپرس چیست؟

دیگر موارد تغییر یافته

وردپرس ۵.۷ همچنین تغییرات زیادی را برای توسعه دهندگان ایجاد می‌کند تا آن‌ها را در مضامین، افزونه‌ها و پروژه‌های خود کاوش و استفاده کنند.

در زیر برخی از این موارد به صورت کلی ذکر شده است.

وردپرس ۵.۷ توابع جدید is_post_status_viewable() و is_post_publicly_viewable() را برای بررسی اینکه آیا یک پست از نظر عموم قابل مشاهده است معرفی می‌کند. (جزییات را ببینید)

عملکرد بلوک رندر اکنون به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا محتوای یک بلوک را فیلتر کنند.

وردپرس ۵.۷ یک قلاب فیلتر برای دستکاری متغیر  $user_data در طول عملکرد retrieve_password() را اضافه می‌کند. این امر به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا در هنگام بازنشانی گذرواژه، بررسی اعتبار سنجی را انجام دهند.

توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از قلاب login_site_html_link «رفتن به سایت» را که در پاورقی صفحه ورود به سیستم نمایش داده می‌شود را تغییر دهند.

دو عملکرد جدید   get_post_parent()و ()has_post_parent  در وردپرس ۵.۷ برای تعیین اینکه آیا یک پست زیر مجموعه دارد و یافتن ارتباط پست اصلی به زیر مجموعه مربوط به خود استفاده می‌شود.

امیدواریم که این مقاله ایده خوبی از آنچه در آینده وردپرس ۵.۷ اجرا می‌شود به شما ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.