هاست NVMe چیست و چه مزایایی دارد؟

همانطور که می‌دانید هاست‌ انواع مختلفی دارد و هرکدام دارای ویژگی‌هایی هستند. امروز در این مقاله با هاست NVMe آشنا می‌شویم. در این پست، ما می‌خواهیم در مورد هاست ان‌وی‌ام‌ای و مزایای آن و سایر پرسش‌ها توضیح دهیم. بسیاری از وبلاگ نویسان در رابطه با انتخاب بهترین میزبانی وب سردرگم می‌شوند. می‌توان گفت که میزبانی NVMe یکی از بهترین میزبانی‌های آینده است.

هاست (میزبانی وب) چیست؟ 

زمانی که به صورت آنلاین در اینترنت کار می‌کنید و می‌خواهید داده‌های شما در اینترنت باشد و امکان دسترسی به آن‌ها نیز وجود داشته باشد، به یک سرور میزبان نیاز دارید. شرکت‌های مختلفی وجود دارند که انواع مختلفی از میزبانی را ارائه می‌دهند. میزبانی انواع مختلفی دارد. صاحبان تجارت‌های الکترونیکی میزبانی وب را با توجه به نیاز خود انتخاب می‌کنند. 

لیستی از انواع هاست

 • هاست اشتراکی
 • سرور مجازی یا VPS
 • میزبانی سرور اختصاصی
 • هاست ابری (کلود هاستینگ)
 • هاست مدیریت شده

این‌ میزبانی‌ها در دسترس هستند. اگر می‌خواهید هاست متناسب با نیاز خودتان را انتخاب کنید، ابتدا باید تفاوت‌ها و ویژگی‌های هریک از هاست‌ها را بدانید. ما در مقاله زیر این تفاوت‌ها را به طور جامع توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: تفاوت هاست اشتراکی، وی‌پی‌اس، سرور اختصاصی و هاست ابری چیست؟

اگر به فکر ایجاد یک وبلاگ یا وب‌سایت هستید، باید در مورد هاست موردنظر خود تحقیق کنید و با توجه به محتوای وبلاگ یا بازدید وبلاگ، میزبانی مناسب را انتخاب کنید.

اگر در دنیای وبلاگ نویسی تازه وارد هستید، می‌توانید به سراغ میزبانی اشتراکی و برنامه‌های ارزان قیمت آن بروید و بعد از اینکه وبلاگ شما به بازدید بالایی رسید، می‌توانید میزبانی خود را به یک ارائه دهنده میزبانی سریع‌تر تغییر دهید.

امیدوارم مفهوم میزبانی را درک کرده باشید، اکنون می‌توانیم موضوع اصلی خود را شروع کنیم.

 هاست NVMe چیست؟ 

NVMe مخفف non-volatile memory express (رابط کنترل‌کننده‌ی میزبان حافظه غیر فرار) است. یک دستگاه ذخیره سازی جدید که عملکرد بهتر وبلاگ‌ها و یا وب‌سایت‌ها با بالاترین سرعت و عملکرد کمک می‌کند.

این یک دستگاه ذخیره منطقی جدید است که نسبت به سایر دستگاه‌ها پیشرفت بیشتری برای ما به ارمغان می‌آورد. از آنجایی که هر سرور میزبانی از این حافظه ذخیره سازی پیشرفته استفاده می‌کند، می‌توان آن را میزبانی NVMe نیز نامید.

دستگاه‌های ذخیره سازی و رابط‌های آن‌ها با گذشت زمان ارتقا یافته‌اند. امروزه، دستگاه‌های مدرن و جدید از SSD استفاده می‌کنند. SSD هنوز به اتصالات SATA بستگی دارد و هنوز از هارد دیسک‌های قدیمی سازگارتر هستند.

هر سازنده‌ای باید از SSD برای اداره NVMe استفاده کند. اکنون NVMe شکست ناپذیر است و پروتکل آن سریع و عالی کار می‌کند. به غیر از SATA و SAS، باس PCI نیز قابلیت‌های SSD را افزایش می‌دهد. اجازه می‌دهد تا SSD ها با سرعت بالا در رایانه‌ها اجرا شوند.

مفهوم اساسی NVMe یا ساخت NVMe استفاده از تأخیر کم و سازگاری PCI express است. این به مراتب بهتر از استانداردهای مبتنی بر SCSI است که همزمان مقادیر I / O  را انجام می‌دهند.

آن دسته از SSDهایی که مبتنی بر NVME هستند می‌توانند به جای ۱ بلوک SSDهای مبتنی بر SCSI، حداکثر ۶۴۰۰۰ بلوک را انتخاب کنند. به عبارت دقیق‌تر، می‌توان گفت عملکرد SSD مبتنی بر NVMe به مراتب بهتر از SSD مبتنی بر SATA / SAS است و این ویژگی‌ها با میزبانی NVMe همراه است. 

ایده اصلی در پشت NVMe به حداکثر رساندن سرعت و زمان پاسخ است. یک دستگاه ذخیره سازی جدید و مناسب برای نسل امروز است. این سیستم جدید حافظه ذخیره سازی و پروتکل شفاف نسل بعدی SSD است که جایگاه بسیار خوبی در همه شرکت‌ها خواهد داشت.

  

 NVMe از طریق PCIe به فضای ذخیره سازی SSD دسترسی پیدا می‌کند که به آن کمک می‌کند تا سریع‌تر از درایوهای حالت جامد قدیمی کار کند. در درایوها، NVMe به جای یک صف فرمان از هزاران صف فرمان موازی پشتیبانی می‌کند. نیاز اساسی ساخت NVMe بهبود سرعت و داده‌های جدولی است. همه ما می‌دانیم که روزانه به چه مقدار داده دسترسی پیدا می‌کنیم که دلیل آن هم زیاد بودن برنامه‌ها است. بنابراین NVMe یک اختراع کاربردی در عصر جدید است.  

همچنین می‌توان گفت NVMe درایو حالت جامد است که از طریق گذرگاه PCIe با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کند تا از پهنای باند و عملکرد بهتری برخوردار شویم.

مزایای هاست SSD NVMe

هاست ان‌وی‌ام‌ای یک راه حل نسل بعدی برای دستگاه‌های ذخیره سازی است. در ادامه برخی از مزایای هاست NVMe را توضیح می‌دهیم:

۱. افزایش سرعت سایت

NVMe با کمک PCIe بدون هیچ گذرگاه سنتی SATA از پردازنده ارتباط برقرار می‌کند که سرعت آن را افزایش می‌دهد. در صورت خرید میزبانی NVMe سرعت و عملکرد بیشتری نسبت به سایر هاست‌ها را تجربه می‌نمایید. به دلیل سخت افزار آن، سرعتی که تجربه می‌کنید تفاوت بارزی با سایر میزبانی‌ها دارد.

NVMe یک محصول یا مفهوم است که حداکثر ۵ تا ۱۰ سال آینده هیچ رقیبیی ندارد. حتی تصورش را نمی‌کنید که با چه سرعتی می‌تواند وبلاگ‌ها یا وب‌سایت شما را میزبانی کند. 

۲. مقرون به صرفه بودن

این نوع میزبانی هزینه بیشتری نسبت به سایر میزبانی‌های سنتی برای شما دارد اما عملکرد بسیار خوبی نسبت به بقیه خواهد داشت. با سرمایه گذاری اندک، می‌توانید بخشی از درایو  NVMe را بدست آورید که به وبلاگ یا وب سایت شما سرعت و عملکرد بالایی می‌بخشد.

بله، می‌توان گفت که هزینه این میزبانی بیشتر از سایر برنامه‌های میزبانی اشتراکی است اما از نظر فنی عملکرد شگفت‌ انگیز وبلاگ یا سایت شما را فراهم می‌کند.

۳. بکاپ‌گیری منظم

با این ویژگی، هنگام قطع برق یا سایر مشکلات، هیچ داده‌ای را از دست نمی‌دهد. با این کار داده‌ها به طور منظم در دیسک ذخیره می‌شوند. این یک مفهوم جدید نیست اما نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم.  

داده‌ها توسط  NVme در درایوهای State ذخیره می‌شوند و سرعت شگفت انگیزی ایجاد می‌کنند. به طور مثال RAM کامپیوتر شما نیز بسیار سریع می‌باشد اما بی‌ثبات است و هنگام قطع برق داده‌ها از بین می‌روند.

۴. آینده

اگر بخواهیم از NVMe به دلیل ویژگی‌های پیشرفته آن استفاده کنیم، خطری وجود ندارد. از گذشته تا اکنون ما از هارد دیسک و SSD به عنوان دستگاه ذخیره سازی استفاده می‌کنیم اما بعد از NVMe می‌توان در زمینه ذخیره سازی نوآوری‌هایی ایجاد کرد. در واقع این سرنوشت دستگاه‌های ذخیره سازی یا مشتقات آن‌ها در آینده است.

۵. رشد سریع

میزبانی NVMe در اینترنت است و توسط شرکت‌های میزبان ارائه می‌شود. اما اکثر مردم درایوهای NVMe را به خوبی نمی‌شناسند. بنابراین برای یک تجربه جدید سرعت در آینده آماده شوید. در حال حاضر ارائه دهندگان میزبانی وجود دارند که میزبانی NVMe را برای وب‌سایت یا وبلاگ‌های شما فراهم می‌کنند. منابع ذخیره سازی NVMe می‌تواند توسط نسل امروز برای تجربه رشد عالی قابل استفاده‌تر شود.

برخی از مزایای دیگر میزبانی NVMe

۱. هاست NVMe عملکرد بالایی را فراهم می‌کند.

چشمگیرترین ویژگی این میزبانی عملکرد بالا است. پاسخ دادن سریع، آن را بسیار جذاب می‌کند. این ویژگی در دنیای امروز کاملاً جدید است. آن‌ها می‌توانند در آینده سرعت و عملکرد سریع‌تری نیز داشته باشند.

۲. مصرف کم انرژی

اگرچه یکی از مزایای هاست NVMe، سرعت و عملکرد بالا است اما مصرف انرژی کمی دارد. مصرف کم انرژی و عملکرد بالا باعث پیشرفت درایو می‌شود. این ویژگی پیشرفته آن را به بهترین سرور میزبان تبدیل می‌کند. در واقع رویای بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی است.

۳. نوآوری بیشتری در هوش مصنوعی ایجاد می‌‌کند.

میزبانی NVMe به راحتی می‌تواند سیستم‌های هوش مصنوعی را اجرا کند. این سیستم‌ها برای کار به سرعت بالا و عملکرد بهتر نیاز دارند. بنابراین با استفاده از NVMe می‌توان روی قابلیت‌ها به طور کامل کار کرد و کارهای ابتکاری بیشتری را در اختیار ما قرار می‌دهد.

۴. تجربه کاربر بسیار جذاب خواهد بود.

  به دلیل سرعت زیاد، کاربر تفاوت بسیاری با سایر میزبان‌ها تجربه خواهد کرد. میزبان NVMe می‌تواند با عملکرد بهتر وبلاگ یا سایت شما را با سرعت بالا میزبانی کند. زمان پاسخگویی بهتر NVMe و ویژگی صف به روز شده آن، باعث می‌شود تا در زمان کمتر، کار بیشتری انجام شود.

چند سوال متداول مهم درباره میزبانی NVMe 

NVMe چیست؟

NVMe یک حافظه غیر فرار و یک دستگاه ذخیره سازی ابتکاری جدید است که به عملکرد بهتر وبلاگ‌ها یا وب‌سایت‌ها با سرعت خوب و بالاترین زمان پاسخ کمک می‌کند.

چرا NVMe خیلی سریع است؟

 NVme دستگاه ذخیره سازی است که SSD در آن با CPU ارتباط برقرار می‌کند. این فرایند به جای گذرگاه SATA از طریق گذرگاه PCIe انجام می‌شود. تأخیر کم I / O باعث می‌شود NVMe خیلی سریع باشد و عملکرد خوبی به همراه داشته باشد.

آن دسته از SSDهایی که مبتنی بر NVMe هستند می‌توانند به جای ۱ بلوک SSDهای مبتنی بر SCSI، حداکثر ۶۴ هزار بلوک را انتخاب کنند. این دلیل سرعت بالای حافظه NVMe است.

آینده NVMe چگونه است؟

 آینده NVMe بسیار جذاب خواهد بود و همچنین برای سایر اختراعات آماده است.

نتیجه گیری

 در این مقاله متوجه شدیم که هاست NVMe چیست و چه مزایایی دارد.

 NVMe یک فناوری است که می‌تواند دنیای دیجیتال را کاملا متحول کند. دقت آن بسیار خوب است. این فناوری چند سال دیگر در سراسر جهان گسترش می‌یابد. با دیدن سرعت و عملکرد آن شوکه خواهید شد. امروزه ارائه دهندگان میزبانی سطح بالاترمی‌توانند این سرویس را ارائه دهند.

مقایسه وردپرس و لاراول – کدامیک بهتر است؟

بحث‌های مختلفی در مورد مقایسه وردپرس و لاراول وجود دارد. اغلب مربوط به راه‌اندازی فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی یا سایت‌های مشابه وبلاگ هستند اما این لیست به طور قطع کامل نیست. هر دو بسیار محبوب هستند و می‌توانند برای انواع مختلف سایت‌ها استفاده شوند. چگونه می‌توان بین وردپرس و لاراول انتخاب کرد؟ این موضوعی است که در این مقاله در مورد آن بحث خواهیم نمود.

در طراحی یک وب‌سایت، تکنولوژی‌های متعددی برای توسعه وب وجود دارد. به طور کلی می‌توان آن‌ها را به CMSهایی (مانند وردپرس، جوملا، دروپال) و Frameworkهایی (مانند لاراول، سیفونی) تقسیم کرد. هر یک از این تکنولوژی‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند.

گاهی تکنولوژی‌های توسعه وب حتی آن‌هایی که در یک گروه از CMS یا Framework قرار دارند (مثلا وردپرس و دروپال که هر دو CMS هستند) بخاطر هزینه و زمان توسعه با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

در ابتدا وردپرس یک سیستم وبلاگ بود. اما امروزه به دلیل توسعه فراوان و تیم پشتیبانی گسترده‌، تبدیل به یک CMS قدرتمند شده است که می‌تواند برای وب سایت‌های شرکتی و خبری و حتی وب سایت‌های فروشگاهی استفاده شود.

معرفی وردپرس و لاراول

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) open-source است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. این سیستم مبتنی بر PHP و MySQL است و استفاده از آن رایگان می‌باشد. WP توسط یک سیستم مبتنی بر تم طراحی شده و از معماری پلاگین پیروی می‌کند که بیش از ۵۵۰۰۰ پلاگین با تم افزایش یافته و ویژگی‌های جدید به کاربران خود ارائه می‌دهد. WordPress محبوب‌‌ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است و تخمین زده می‌شود ۳۵٪ سایت‌های موجود در اینترنت با وردپرس کار می‌کنند.

از طرف دیگر، لاراول یک چارچوب PHP منبع باز رایگان است که در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شده است که یک معماری ویژه را دنبال می‌کند و براساس چارچوب Symfony 2 و معماری Model View Controller (MVC) ساخته شده است. لاراول با هدف رسیدگی راحت‌تر به کارهای پیچیده و ساخت سریع‌تر برنامه‌های وب پیشرفته راه‌اندازی شد و به سرعت در جامعه توسعه دهندگان نیز مورد توجه قرار گرفت و به محبوب‌ترین چارچوب PHP تبدیل شد.

مزایای استفاده از Laravel و wordpress چیست؟

دلایل خوبی برای استفاده از هر یک از آن‌ها وجود دارد. هر دو به طور مداوم رشد و توسعه می‌یابند، تعداد منابع آن‌ها روز به روز بیشتر می‌شود و هنوز هم انتخاب مورد علاقه هزاران توسعه دهنده وب در سراسر دنیا است. برخی از مزایای هر یک از آن‌ها عبارتند از:

WordPress

 • محیطی سازگار با موتورهای جستجوگر
 • مدیریت پیوند یکپارچه
 • ویرایشگر WYSIWYG برای انتشار محتوا
 • استفاده آسان برای کاربران عادی و حتی مبتدی
 • منحنی یادگیری بسیار کم عمق
 • تحویل سریع MVP به دلیل الگو و تم‌های آماده برای استفاده
 • مقرون به صرفه بودن
 • جامعه عظیم استفاده کنندگان آن با انبوهی از منابع قابل دسترس
 • ادغام آسان با پلتفرم‌های خارجی با استفاده از پلاگین‌ها 

Laravel

 • سازگار با ساختار توسعه دهنده
 • جامعه بزرگ و تعداد زیادی پکیج
 • منحنی یادگیری منطقی (تندتر از وردپرس، اما کم عمق‌تر از چارچوب‌های دیگر)
 • یکپارچه سازی خارج از جعبه و رو به جلو
 • بسیار انعطاف پذیر و به راحتی قابل تمدید است
 • مستندات گسترده و آسان برای درک
 • انتقال بی‌وقفه پایگاه داده
 • احراز هویت داخلی و امنیت بیشتر
 • کاملاً قابل تنظیم است

همانطور که می‌بینید، هر دو مزایای مشخص زیادی دارند. اینکه کدام یک برای شما بهتر کار خواهد کرد، قطعا به انتظار شما از چنین بستری و اینکه استفاده خاص شما چیست بستگی خواهد داشت. بیایید به مقایسه وردپرس و لاراول بپردازیم.

  

لاراول یا وردپرس؟ کدامیک برای ساخت فروشگاه آنلاین بهتر است؟

ساخت سایت فروشگاه آنلاین با وردپرس یا لاراول

به دلیل تعداد زیاد پلاگین‌ها (بیش از ۵۵۰۰۰ پلاگین موجود) که باعث ایجاد یک فروشگاه آنلاین می‌شود به جای کارهای بسیار طولانی و پیچیده، هر دو سیستم هزاران فروشگاه آنلاین ایجاد کرده‌اند.

Automattic، شرکتی که پشت وردپرس قرار دارد، محبوب‌ترین پلاگین تجارت الکترونیکی خود یعنی Woocommerce را از سال ۲۰۱۵ منتشر کرد. از آن زمان، آن را به بخشی جدایی ناپذیر از وردپرس تبدیل کرده و راه اندازی فروشگاه آنلاین را در عرض چند دقیقه امکان پذیر می‌کند. این برنامه با پشتیبانی از محصولات، تم‌ها، پیشنهادات، درگاه پرداخت داخلی، گزارش‌ها و سایر موارد ارائه می‌شود.

این همه چیزهایی است که شما برای فروش آنلاین و بدون هیچ گونه دانش فناوری نیاز دارید. اگر به هر دلیلی از Woocommerce راضی نیستید، ده‌ها پلاگین تجارت الکترونیکی دیگر به صورت رایگان در دسترس است.

ما در مقاله زیر هر آنچه که باید درباره هاست Woocommerce بدانید را به‌صورت جامع توضیح داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هاست Woocommerce، خواندن مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: هاست ووکامرس چیست؟ ۴ نکته کاربردی

ساخت یک فروشگاه در لاراول نسبت به وردپرس قطعاً پیچیده‌تر است، اما با این وجود فرصت‌های بیشتری برای شخصی سازی به شما ارائه می‌دهد. Aimeons یا Bagisto از محبوب‌ترین پکیج‌های تجارت الکترونیکی هستند. آن‌ها تمام ویژگی‌های لازم برای راه‌اندازی یک فروشگاه بزرگ یا کوچک را در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر چیزی از بین رفته باشد، لاراول امکان افزودن ویژگی‌ها و مقیاس گذاری تجارت را همزمان با رشد، فراهم می‌سازد.

بنابراین کدام یک را باید انتخاب کنید؟ بیشتر افراد مشاغل فروشگاه خود را باید کاملاً خوب در وردپرس اداره کنند چرا که همه آنچه را نیاز دارند را شامل می‌شود و تنظیمات آن بسیار ساده است.

با این حال، اگر در حال ساخت یک فروشگاه بسیار بزرگ هستید که دارای هزاران محصول است، ممکن است بخواهید پروژه سفارشی‌تری را که با لاراول ساخته شده در نظر بگیرید. لاراول با راه حل‌های پیچیده و بهتری سروکار دارد و فروشگاه‌های ساخته شده با این روش سریع‌تر راه‌اندازی می‌شوند و تجربه کاربری بهتری را ایجاد می‌کنند.

ایجاد اپلیکیشن یا سایت تحت وب با وردپرس یا لاراول

لاراول و وردپرس برای بسیاری از برنامه‌های وب کاملاً مناسب هستند. اما هرچه پروژه پیچیده‌تر شود، مزایای بارز استفاده از چارچوب MVC نسبت به CMS بیشتر می‌شود.

لاراول بسیاری از ویژگی‌های داخلی را که باعث سهولت در توسعه می‌شوند مانند: احراز هویت، مسیریابی پیشرفته و مدیریت خطا را جدول بندی می‌کند. نکته‌ای قابل توجه این است، که لاراول دارای بسته‌های بزرگی برای توسعه آسان‌تر است. برنامه‌های لاراول نیز با توجه به تغییر نیاز به راحتی گسترش می‌یابند.

وردپرس می‌تواند برخی از این ویژگی‌ها را با پلاگین‌ها اداره کند، اما هرچه از پلاگین‌های بیشتری استفاده کنید، سرعت سایت به نسبت کم می‌شود. علاوه بر این، در برخی از مواقع با محدودیت‌هایی روبرو خواهید شد که ممکن است نقض آن‌ها دشوار باشد. اگرچه ساخت و ساز با لاراول پیچیده‌تر و وقت گیرتر است، اما شما از ساخت دقیق پروژه خود لذت خواهید برد.

این بدان معنا نیست که وردپرس برای چیزی بیشتر از ساخت صفحات مناسب نیست. بسیاری از برندهای معروف از WordPress به عنوان پایه‌ای برای سایت‌های خود استفاده می‌کنند و فقط در مورد اخبار و وبلاگ نویسی نیستند. Spotify و BBC America نمونه‌هایی از این سایت‌ها هستند.

ساختن یک برنامه وب روی وردپرس برای یک MVP نیز عالی است. با استفاده از هزاران تم رایگان و پولی، می‌توانید در عرض چند ساعت یک وب سایت پیچیده راه اندازی کنید. اگر این همان چیزی است که شما نیاز دارید، مثل این که همه چیز در یک برنامه تلفن همراه اتفاق بیفتد، وردپرس یک روش کامل است. برای هر چیز پیچیده‌تر، لاراول ممکن است ایده بهتری باشد.

ساخت وبلاگ یا سایت خبری با لاراول یا وردپرس

ساخت وبلاگ سایت خبری با وردپرس یا لاراول

در اینجا انتخاب بسیار ساده‌تر است. وردپرس با در نظر گرفتن اشتراک مطالب ساخته شده است. امروزه بسیاری از رسانه‌های خبری و احتمالاً اکثریت وبلاگ‌های آنلاین آن‌ها از طریق WP تأمین می‌شوند.

وردپرس ایجاد و به اشتراک گذاری محتوا، دسته بندی و برچسب گذاری آن‌ها، بارگذاری رسانه و … را بسیار آسان و راحت می‌کند. همچنین برای کاربران غیر فنی بسیار قابل دسترسی است و راه‌اندازی یک وبلاگ ساده چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. علاوه بر این، ده‌ها پلاگین مفید مانند: بهینه سازهای محتوای SEO، وبلاگ نویسی، صادر کنندگان از Google Docs، سیستم‌های اظهار نظر و موارد دیگر وجود دارد که روند به اشتراک گذاری محتوا را حتی راحت‌تر از قبل می‌کنند.

نکته جالب دیگر در مورد وبلاگ‌های وردپرس، طراحی آن‌ها است. شما می‌توانید به راحتی طرح وب مورد نظر خود را برای وبلاگ انتخاب کنید و همچنین ویژگی‌های بیشتر دیگری را برای جذابیت بصری منابع خود اضافه کنید.

البته می‌توانید همه این ویژگی‌ها را با لاراول دوباره بسازید و حتی بسته‌هایی وجود دارد که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. اما آیا واقعاً منطقی است که بتوانید همه آن‌ها را با هزینه بسیار کم‌تر و سریع‌تری تهیه کنید؟

علاوه بر این، وردپرس با یک پلاگین رایگان و مفید به نام Yoast همراه است که از SEO شما مراقبت می‌کند. از آنجا که وبلاگ‌ها و رسانه‌های خبری تا حد زیادی به جستجوی ارگانیک اعتماد دارند، این امر مزیت مهمی را برای سایت‌های وردپرسی ایجاد می‌کند.

مواردی برای لاراول نیز وجود دارد اما با توسعه پیچیده‌تر همراه خواهد بود. به عنوان مثال، اگر به اشتراک گذاری محتوا تنها یکی از ویژگی‌های یک پلتفرم است و همه موارد دیگر باید از پایه ساخته شوند، منطقی است که کل پروژه را به لاراول بسپاریم.

مقایسه لاراول و وردپرس با جزییات بیشتر

حالا بیایید هر دو پلتفرم را کنار هم قرار دهیم تا ببینیم کدام یک بهتر است.

LaravelWordPress
سرعتسرعت
لاراول از Eloquent ORM برای نوشتن سریال پایگاه داده استفاده می‌کند. این یکی از سریع‌ترین چارچوب‌ها و یکی از دلایل زیادی است که توسعه دهندگان این محیط را برای کار خود انتخاب می‌کنند.با افزایش تعداد پلاگین‌ها، سایت‌های WP می‌توانند به شدت کند شوند. داشتن کد غیر بهینه شناور می‌تواند دلیل مضاعفی برای کند شدن سایت باشد. با این حال، انتخاب پلاگین‌های نوشته شده خوب و محدود کردن تعداد آن‌ها می‌تواند سرعت سایت را بیشتر کند.
 کارایی کارایی
لاراول برای انجام کارهای پیچیده ساخته شده است. این ویژگی‌های داخلی قابلیت‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد و با تعداد زیادی بسته موجود می‌توان آن‌ها را تقویت کرد.وردپرس در بعضی مواقع از بارگذاری طولانی سایت و عملکرد ضعیف برخی از پلاگین‌ها رنج می‌برد. در سایت‌های ساده‌تر بهتر به نظر می‌رسد اما راه حل‌های پیچیده اگر بهینه نشده باشند، می‌توانند مانعی ایجاد کنند.
  
SEOSEO
لاراول با هیچ ویژگی SEO همراه نیست. اگرچه تعدادی از منابع برای بهینه سازی محتوا در دسترس است.WP روشی ساده برای ساختن موتور جستجوی سازگار با محتوای شما ارائه می‌دهد. سایت‌های وردپرس معمولاً در جستجوها عملکرد خوبی دارند.
  
 امنیت امنیت
 لاراول دارای ویژگی‌های امنیتی پیشرفته داخلی در این چارچوب است. این شامل مکانیک‌های احراز هویت قوی، رمزگذاری، محافظت از مسیرها و محافظت در برابر رایج‌ترین تهدیدات است. امنیت یکی از اصلی‌ترین موضوعات وردپرس است زیرا در گذشته تعدادی از آسیب پذیری‌ها کشف و رفع شده‌اند. این امر عمدتا برای پلاگین‌ها و موضوعات قابل بارگیری اعمال می‌شود که از کنترل Automattic خارج است. WP طی این سال‌ها در این زمینه بسیار پیشرفت کرده است.
سهولت استفادهسهولت استفاده
 لاراول یک چارچوب برای توسعه دهندگان است و برای درک مفهوم اصلی آن به سطح خاصی از تجربه نیاز دارد. اما در جامعه برنامه نویسان، هنوز هم یکی از چارچوب‌های بصری و آسان برای استفاده در نظر گرفته شده است. راحت‌تر از این وجود ندارد. تنظیم وردپرس واقعاً آسان است و تم‌ها و پلاگین‌ها آن را برای اکثریت قابل دسترسی می‌کنند. یک تازه وارد می‌تواند اصول وردپرس را در ۱۰ دقیقه درک کند.
زمان توسعهزمان توسعه
 ساخت پروژه‌های لاراول بسیار بیشتر به طول می‌انجامد، زیرا باید از ابتدا ساخته شوند. اما با وجود منابع فراوان و وجود یک جامعه بزرگ در اطراف آن، توسعه دهندگان ماهر می‌توانند به طور قابل توجهی زمان توسعه خود را کاهش دهند. با تم‌های آماده در وردپرس اجرای سایت بسیار آسان است. سفارشی سازی کمی بیشتر طول می‌کشد اما برای پروژه کم هزینه زمان توسعه بسیار رضایت بخش است.
مقرون به صرفه بودنمقرون به صرفه بودن
 سایت‌های لاراول مانند سایر پروژه‌های توسعه به سرمایه گذاری در منابع نیاز دارند. از این جنبه، آن‌ها نمی‌توانند با WP رقابت کنند. منابع لاراول نیز به طور کلی گران‌تر از منابع مبتنی بر وردپرس هستند. استفاده از وردپرس رایگان است، تم‌ها ارزان یا حتی رایگان هستند. پروژه‌های سفارشی مطمئناً هزینه‌های بیشتری مطابق با آن دارند اما به طور کلی، وردپرس به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های راه‌اندازی یک برنامه وب در نظر گرفته می‌شود.
مقیاس پذیریمقیاس پذیری
 لاراول هنگامی که به مقیاس پذیری فکر می‌کنید، رویایی است که به حقیقت پیوسته است. با توجه به ساختارهای ماژولار، توسعه دهندگان می‌توانند از همان ابتدا معماری را شکل دهند و با رشد پروژه آزادانه آن را اصلاح کنند. مقیاس بندی برنامه‌های وب با وردپرس می‌تواند مشکل ساز باشد. اضافه کردن افزودنی‌های بیشتر و بیشتر باعث کند شدن سایت می‌شود و گزینه‌های شخصی سازی دارای محدودیت هستند.
  

نحوه ارسال ایمیل با لاراول و وردپرس

اگر عملکرد ارسال ایمیل را ندانیم، نمی‌توان از این ویژگی به درستی استفاده نمود. به هر حال، این ویژگی حیاتی تقریباً در هر برنامه وب وجود دارد و Mailtrap به هزاران کاربر وردپرس و لاراول کمک می‌کند ایمیل‌های خود را آزمایش کنند.

ارسال ایمیل در WordPress می‌تواند از طریق عملکرد پیش فرض mail PHP اتفاق بیفتد اما ما این روش را توصیه نمی‌کنیم. سیستم ایمیل ضعیفی را تجربه خواهید کرد و بسیاری از ایمیل‌ها در پوشه‌های Spam قرار می‌گیرند.

روش بسیار بهتری با پلاگین‌ها وجود دارد. تعدادی منابع رایگان برای ارسال ایمیل به طور کلی وجود دارد. تمام ESP‌های مهم مانند SendGrid یا Mailchimp نیز پلاگین‌های خاص خود را برای ارسال ایمیل از طریق پلتفرم خود ارائه می‌دهند. لاراول با استفاده از کتابخانه محبوب SwiftMailer قابلیت ایمیل داخلی را فراهم می‌کند. هزاران برنامه وب از آن استفاده می‌کنند و معمولاً عملکرد بسیار خوبی دارند.

سازندگان لاراول توصیه می‌کنند از یکی از درایورهای مبتنی بر API مانند SparkPost یا Amazon SES استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک حساب Gmail رایگان استفاده کنید، اما عملکرد شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.  

آیا می‌توان از لاراول و وردپرس با هم استفاده کرد؟

ساخت سایت فروشگاه آنلاین با وردپرس و لاراول

علاقه مستمر به ترکیب هر دو پلتفرم برای یک برنامه وب واحد وجود دارد. اگر در حال توسعه یک برنامه وب به خصوص هستید که توسط شخص دیگری (معمولاً مشتری) مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند مفید واقع شود.

وردپرس به دلیل سادگی خود مشهور است و باطن معمولی لاراول برای به دست آوردن جایگاه خود تلاش می‌کند. به همین دلیل است که برخی از توسعه دهندگان تصمیم می‌گیرند هر دو را ترکیب کنند. به این ترتیب، همه می‌توانند بدون آموزش اضافی، محتوا را از طریق backend کنترل کنند. در عین حال، این سایت از هماهنگی بالای لاراول (در مقایسه با وردپرس) و در نتیجه عملکرد بسیار بهتر برخوردار است. این مسئله ساده‌ای نیست، اما قطعاً قابل انجام است.

نتیجه گیری

بعد از مقایسه Laravel و wordpress متوجه شدیم که لاراول و وردپرس پلتفرم‌های بسیار متفاوتی هستند اما می‌توانند برای موارد مشابه با موفقیت زیادی مورد استفاده قرار گیرند. لاراول در عملکرد، مقیاس پذیری یا سرعت، WordPress را با اختلاف زیادی شکست می‌دهد. وقتی ما روی سهولت استفاده، هزینه و سئو سایت تمرکز کنیم، محصول Automattic انتقام می‌گیرد. هرکدام مزایای مشخصی دارند، بنابراین جای تعجب نیست که در موارد مختلف نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. امیدواریم که توانسته باشیم انتخاب شما را راحت‌تر کرده و اکنون بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

مقایسه وردپرس و جوملا – شباهت‌ها و تفاوت‌ها

ثبت و خرید دامنه و هاست متناسب با وب‌سایت اقدامی مهم در راه‌اندازی و رونق کسب و کار آنلاین شماست. قبل از انتخاب هاست باید بدانید کدام پلتفرم مناسب وب‌سایت تجارتی شماست. برای کمک به شما هنگام انتخاب پلتفرم مناسب با نیازتان، در این مقاله به مقایسه دو پلتفرم محبوب وردپرس و جوملا می‌پردازیم.

وردپرس و جوملا سیستم‌های مدیریت محتوای منبع باز هستند و بیش از ۱۰ سال قدمت دارند. وردپرس که در ابتدا به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی در سال ۲۰۰۳ راه‌اندازی شده، اکنون یک سیستم مدیریت محتوای چند منظوره است که بیش از ۳۹.۵ درصد از کل وب‌سایت‌های موجود در اینترنت را شامل می‌شود. از نظر سهم بازار سیستم مدیریت محتوا، وردپرس ۳۹.۵ درصد از سهم بازار حتی بیشتر را در اختیار دارد.

جوملا در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد، تقریباً به قدمت وردپرس است. پس از وردپرس، جوملا دومین سیستم محبوب مدیریت محتوا است که حدود ۳٪ از کل وب‌سایت‌ها را در اینترنت تأمین می‌کند و ۵.۴٪ از بازار سیستم مدیریت محتوا را در اختیار دارد.

در حالی که طراحی سایت با جوملا مقام دوم را حفظ کرده است، سهم بازار سیستم مدیریت محتوای آن حداقل از سال ۲۰۱۰ در حال کاهش است و سهم کلی آن از بازار وب‌سایت برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است.

اگر به مقایسه Google Trends بین «WordPress» و «Joomla» از سال ۲۰۰۴ تاکنون توجه کنید، می‌توانید این روند را بصورت بصری مشاهده کنید. در واقع جوملا تا سال ۲۰۱۰ که وردپرس سلطه را آغاز کردپیشرو یا برابر وردپرس بود.

طراحی سایت وردپرسی هنوز در حال رشد است، در حالی که طراحی سایت با جوملا به آرامی در جهت مخالف حرکت می‌کند. اما به این معنی نیست که جوملا چیزی برای ارائه ندارد!

برخی از مزایای معمول وردپرس و جوملا چیست؟

اگر در جستجوی تفاوت وردپرس و جوملا هستید و می‌خواهید بدانید وردپرس بهتر است یا جوملا، می‌توانید نبردهای ایدئولوژیک زیادی را بین توسعه دهندگان در هر دو پلتفرم پیدا کنید. به طور کلی، در اینجا دلایل گسترده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد وردپرس بهتر است یا جوملا.

مزایای طراحی سایت وردپرسی

سهولت استفاده

به طور کلی وردپرس به عنوان ساده‌ترین سیستم مدیریت محتوا برای استفاده به ویژه برای افراد غیر حرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

برای وبلاگ نویسی مناسب‌تر است

وردپرس تمایز «پست‌های وبلاگ» و «صفحات ایستا» را قرار می‌دهد، در حالی که جوملا فقط یک نوع مقاله دارد که می‌توانید با دسته‌ها آن را مدیریت کنید.

توسعه پذیری

وردپرس، تا حد زیادی، بزرگ‌ترین اکوسیستم افزونه‌ها و تم‌های وردپرس را دارد که گسترش سایت شما را با انواع ویژگی‌های مختلف آسان می‌کند.

جامعه پشتیبانی گسترده

از آنجا که وردپرس بسیار محبوب است، کمک یافتن از طریق وبلاگ‌ها، گروه‌های فیس بوک و توسعه دهندگان آسان است.

هزینه‌های توسعه کمتر

این جامعه عظیم همچنین به این معنی است که شما می‌توانید کارهای توسعه را کمی ارزان‌تر انجام دهید.

مزایای جوملا

مدیریت پیشرفته‌تر کاربر

جوملا سیستم پیشرفته‌تری را برای کنترل دسترسی کاربر و مدیریت کاربر ارائه می‌دهد.

انعطاف پذیر برای انواع مختلف محتوا

اجزا و ماژول‌های جوملا کمی انعطاف پذیری بیشتری برای نمایش انواع محتوای غیر استاندارد به شما می‌دهد.

پشتیبانی چند زبانه

جوملا دارای پشتیبانی چند زبانه داخلی است، در حالی که وردپرس شما را ملزم به استفاده از یک افزونه شخص ثالث می‌کند.

چندین الگو

جوملا به شما این امکان را می‌دهد تا از الگوهای مختلف برای مطالب مختلف استفاده کنید، در حالی که فقط می‌توانید از یک قالب وردپرس استفاده کنید.

سهولت استفاده و یادگیری وردپرس

اگر فقط در حال ایجاد یک وب‌سایت «معمولی» با محتوای ثابت و / یا یک وبلاگ هستید، فقط در عرض چند ساعت می‌توانید چیزی را که انتظار دارید، ایجاد نمایید.

بیشتر هاست‌ها شامل نصب کننده‌های خودکار وردپرس هستند و یا حتی هاست با وردپرس از پیش نصب شده ارائه می‌دهند. رابط وردپرس به اندازه کافی آسان است و اکثر کاربران معمولی می‌توانند بلافاصله شروع به تولید محتوا کنند.

اکنون موارد اضافی جدید مانند WordPress Customizer ایجاد تغییرات ساده در قالب تم بدون استفاده از کدها را برای افراد آسان می‌کند، این امر به ویژه وقتی تم‌های WordPress بیشتر و بیشتر از Customizer به روش‌های جالب استفاده می‌کنند بسیار مفید است.

ساخت سایت وردپرسی یا جوملا

برای طراحی محتوای پیشرفته‌تر، تعداد بیشماری از افزونه‌های صفحه ساز، طرح بندی را با استفاده از کشیدن و رها کردن آسان می‌کند و ویرایشگر جدید گوتنبرگ ایجاد محتوای منحصر به فرد را برای کاربران آسان‌تر می‌سازد.

از آنجایی‌که طراحی سایت وردپرسی آسان و مقرون به صرفه است، اکثر افراد از این پلتفرم استفاده می‌کنند. استفاده از هاست وردپرسی در سایت‌های وردپرسی باعث افزایش سرعت و عملکرد سایت می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هاست وردپرس و ویژگی‌های آن مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: هاست وردپرس چیست؟

سهولت استفاده و یادگیری جوملا

مانند وردپرس، اکثر میزبانان وب از نصب خودکار جوملا استفاده می‌کنند که باعث سهولت در نصب نرم‌افزار جوملا می‌شود. اما باید کمی بیشتر وقت برای سایت بگذارید و بیشتر تلاش کنید. همانطور که گفتیم، جوملا از ترکیبی از مقالات و دسته‌ها استفاده می‌کند. بنابراین قبل از شروع تولید محتوا، باید دسته بندی‌هایی را برای نوع محتوایی که می‌خواهید ایجاد کنید در نظر بگیرید.

ویرایشگر مقاله جوملا TinyMCE تقریباً مشابه با اجرای ویرایشگر TinyMCE توسط وردپرس است، بنابراین تفاوت زیادی در آن قسمت وجود ندارد.

ویرایشگر سایت جوملا

اما کسانی که از قبل با رابط کاربری جوملا آشنا نیستند، به دلیل تعداد زیادی از گزینه‌های موجود در صفحه‌های مختلف مدیریت، کمی گیج می‌شوند.

با این اوصاف، جوملا دارای برخی از ابزارهای ویرایش کاربر پسند مانند افزونه‌های صفحه ساز است که باعث می‌شود از دولوپر محور بودن کارها کاسته شود.

چگونه می‌توانید وب سایت خود را با جوملا و وردپرس گسترش دهید؟

جوملا و وردپرس انواع مختلفی از اکستنشن را ارائه می‌دهند که می‌توانید برای گسترش سایت خود استفاده کنید:

عملکرد

وردپرس آن‌ها را پلاگین و جوملا آن‌ها را اکستنشن می‌نامد.

زیبایی شناسی

وردپرس آن‌ها را تم و جوملا آن‌ها را تمپلیت می‌نامد.

بازار برنامه‌های اکستنشن وردپرس از نظر تعداد بسیار زیادتر است، اما هر دو پلتفرم جوملا و وردپرس تنوع زیادی دارند.

وردپرس چند افزونه و تم دارد؟

در حال حاضر، وردپرس دارای موارد زیر است:

 • بیش از ۵۴۰۰۰ افزونه رایگان در سایت رسمی WordPress.org، به علاوه هزاران افزونه پریمیوم
 • بیش از ۵۰۰۰  تم رایگان در سایت رسمی WordPress.org، به علاوه هزاران تم برتر

جوملا چند اکستنشن و تمپلیت دارد؟

در حال حاضر، جوملا دارای موارد زیر است:

 • ۸۰۰۰ اکستنشن در کتابخانه رسمی برنامه‌های جوملا ثبت شده

هیچ کتابخانه رسمی برای تمپلیت‌های جوملا وجود ندارد، بنابراین تهیه تمپلیت‌های موجود جوملا دشوار است. هرچند در جستجوی گوگل تعداد زیادی از قالب‌های برتر Joomla را پیدا می‌کنید.

آیا وردپرس و جوملا به یک اندازه امن هستند؟

هر دو نرم افزار جوملا و وردپرس امن هستند. علاوه بر این، هر پلتفرم دارای افزونه‌هایی برای امنیت بیشتر و همچنین سیستم‌های بروزرسانی آسان در داشبورد است که به شما کمک می‌کند تا همه چیز به‌روز باشد. اما خطای انسانی همیشه یک امر واقعی است و چون هر پلتفرم قابل توسعه است، مسلماً موارد امنیتی بیشتری نیز وجود دارد. طبق اطلاعات Sucuri’s، به نظر می‌رسد سایت‌های جوملا بیشتر هک می‌شوند.

امنیت وردپرس

طبق گزارش Sucuri، وردپرس ۷۴٪ از وب‌سایت‌های هک شده را به خود اختصاص داده است

با وجود این، وردپرس با توجه به داده‌های Sucuri از نظر امنیت بهتر از جوملا است.

امنیت جوملا

در همین گزارش، سایت‌های جوملا ۱۷درصد از کل وب‌سایت‌های هک شده را تشکیل می‌دهند. جالب اینجا است که ۸۴٪ از سایت‌های هک شده جوملا در زمان آلوده شدن نرم‌افزار منقضی می‌شوند در حالی که این فقط برای ۶۱٪ سایت‌های وردپرسی است.

از جوملا به وردپرس مهاجرت کنید.

اگر روش DIY بیشتری می‌خواهید، می‌توانید پلاگین‌های زیر را بررسی کنید:

 • CMS2CMS انتقال خودکار جوملا به وردپرس
 • FG جوملا به وردپرس

وردپرس بهتر است یا جوملا؟

هر دو پلتفرم مزایای خود را دارند و هیچ یک از آن‌ها نسبت به یکدیگر برتری ندارند. درعوض، باید بپرسید، «کدام بستر برای نیازهای خاص وب‌سایتی که ایجاد می‌کنم بهتر است؟»

وردپرس احتمالاً برای اکثر وب‌سایت‌ها بهتر است و برای بیشتر شرایط باید گزینه پیش فرض شما باشد زیرا:

 • کاربرپسندترین سیستم مدیریت محتوا است، به ویژه برای افراد مبتدی
 • شما می‌توانید به سرعت و با داشتن یک وب‌سایت جذاب و بدون صرف ساعت‌ها و هزینه‌های مربوط به توسعه، شروع به کار کنید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل، یافتن کمک رایگان و تخصصی آسان است.

اما اگر دولوپر هستید جوملا می‌تواند انعطاف‌پذیری بیشتری در نمایش انواع مختلف محتوا و مدیریت کاربران به شما ارائه دهد.

نکته‌ای که در اینجا باید در نظر گرفت این است که سهم بازار جوملا در حال کاهش است که این در مورد وردپرس یا دروپال صدق نمی‌کند.

در حالی که جوملا هنوز مقام دوم را دارد و به زودی از بین نمی‌رود، وقتی به آینده نگاه می‌کنید، باید یک سیستم مدیریت محتوای رو به رشد را انتخاب کنید. انتخاب سیستم مدیریت محتوا (CMS) تصمیمی مهم است که می‌تواند پیامدهای زیادی برای وب سایت شما داشته باشد.

هر دو پلتفرم به دلیل سهولت استفاده، در شخصی سازی وب‌سایت مشهور هستند. در حالی که وردپرس و جوملا جوانب مثبت و منفی خود را دارند، هر دو می‌توانند برای ساخت سایت‌های مدرن و پر از ویژگی استفاده شوند.

مقایسه وردپرس و جوملا

تفاوت اساسی بین وردپرس و جوملا این است که جوملا کار خود را با CMS به منظور سرویس دهی به وب‌سایت‌هایی مانند پورتال آغاز کرد در حالی که وردپرس در ابتدا یک بستر وبلاگ محور بود. اما این روزها وردپرس و جوملا کاملاً قادر به اجرای هر نوع وب‌سایتی هستند.

از نظر فنی، وردپرس و جوملا هر دو یک نرم افزار مستقل نیستند. آن‌ها فقط هنگام نصب روی وب سرور کار می‌کنند.

اگر می‌خواهید یک وب‌سایت بسازید، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن فکر کنید این است که چقدر با پیکربندی نرم‌افزار وب، کار با سرورها و به طور کلی با جنبه‌های فنی فرآیند راحت هستید.

به طور کلی جوملا بیشتر مورد علاقه توسعه دهندگانی است که کار با سرورها نمی‌ترسند. از طرف دیگر، وردپرس برای مبتدیان بسیار آسان است و برای شروع کار بسیار ساده است.

به عنوان مثال، مسیر مشترک برای راه‌اندازی یک وب‌سایت با وردپرس به شرح زیر است:

۱. یک شرکت میزبانی وب برای سایت خود انتخاب کنید.

۲. هاستی را تهیه کنید تا وردپرس به طور خودکار بر روی آن نصب شود.

۳. تنظیمات میزبانی را کامل کنید و وارد داشبورد وردپرس خود شوید.

۴. سایت خود را پیکربندی کنید، یک تم و چند افزونه مورد نیاز را نصب کنید.

از طرف دیگر، جوملا این نوع رویکرد را به شما ارائه نمی‌دهد. میزبانانی که جوملا ارائه می‌دهند معمولاً مراحل نصب سفارشی ندارند، بدین معنی که شما مجبورید بیشتر کارها را به تنهایی انجام دهید.

در ادامه دقیق‌تر به مقایسه وردپرس و جوملا می‌پردازیم:

۱. بهینه سازی موتور جستجو

اگر توانایی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) هر دو پلتفرم را مقایسه کنیم، جوملا به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا توصیف متا و کلمات کلیدی برای مقالات جدید را تنظیم کنند، مانند موارد زیر:

همانطور که گفته شد، قابلیت‌های واقعی SEO در هر دو پلتفرم به آسانی مشخص نیست مگر اینکه نگاهی به افزونه‌های موجود برای کار بیندازیم. از طرف دیگر وردپرس، افزونه فوق‌ العاده محبوب Yoast SEO را در اختیار شما قرار می‌دهد که بسیار قدرتمند است، ویژگی‌های زیادی دارد و از همه مهم‌تر اینکه در عرض چند دقیقه هر کس می‌تواند با آن کار کند.

 Yoast با استفاده از رنگ‌های قرمز، زرد یا سبز نمره SEO سایت را در مناطق مختلف طبقه بندی می‌کند. علاوه بر این، این پلاگین به شما می‌گوید در هر قسمت دقیقاً چگونه نمره را بهبود ببخشید و اگر کافی نبود، خوانایی پست شما را نیز ارزیابی می‌کند.

Easy Frontend SEO جوملا بهترین معادل Yoast است. این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بسیاری از کارهای مشابه مانند ویرایش اطلاعات متا را مستقیماً در سایت خود انجام دهید.

با این حال، واضح است که به همان اندازه که EFSEO مفید است، هیچ تطابقی برای Yoast ندارد.

۲. امنیت

کدام پلتفرم از امنیت بیشتری برخوردار است؟

هر نصب وردپرس به لطف هزاران افزونه منحصر به فرد است. اما از نظر امنیتی نیز نگران کننده است زیرا اطمینان از اینکه هر پلاگین از استانداردهای ایمنی مناسب استفاده می‌کند و با نسخه‌های جدید پلتفرم سازگار باشد، غیرممکن است.

۳. شخصی سازی

در مورد پلاگین‌های وردپرس و اکستنشن‌های جوملا قبلاً صحبت کردیم. هر دو سیستم مدیریت محتوا دارای پلاگین‌های خاص خود هستند.

با این حال، هنگام جستجوی افزونه‌ها در هر CMS مربوطه، احساس می‌کنیم که پیشنهادهای وردپرس «کاربرد» بیشتری دارند. مقایسه ساده هم دو ابزار که قبلاً ذکر کردیم، Yoast SEO و EFSEO (به ترتیب نشان داده شده)، این موضوع را منعکس می‌کند:

در حالی که مورد دوم به اندازه ویژگی‌های وردپرس پیشنهاد می‌دهد اما در کل مورد اول تجربه بهتری را ارائه خواهد داد.

در ادامه، هنگامی که نوبت به سفارشی سازی سبک سایت شما می‌رسد، از یک طرف تم‌های وردپرس و از طرف دیگر تمپلیت‌های جوملا وجود دارد و همان داستان در اینجا با افزونه‌ها تکرار می‌شود. نه تنها یافتن تم‌های وردپرس با کیفیت بالا آسان‌تر است، بلکه اغلب سطح پشتیبانی بالاتر و تجربه‌ای بهتر را نیز ارائه می‌دهد.

۴. مدیریت محتوا

وردپرس و جوملا CMSهای پیچیده‌ای هستند که به کاربران این امکان را می‌دهند تا تقریباً هر نوع وب‌سایتی را ایجاد و مدیریت کنند. اگرچه وردپرس اغلب با وبلاگ‌های ساده در ارتباط است، اما همچنین یک راه حل عالی برای صفحات و حتی سایت‌های پیچیده‌تر است.

از طرف دیگر، اگرچه جوملا اسناد خارق العاده‌ای را ارائه می‌دهد اما به دلیل پیچیدگی مشهور است. سایتی که با جوملا ساخته شده است می‌تواند به هر چیزی که بخواهد تبدیل شود اما یادگیری برای کاربران بدون تجربه در زمینه توسعه وب بسیار دشوار است.

وردپرس کاربران را قادر می‌سازد تا محتوای خود را با سهولت نسبی مدیریت کنند. هر کسی می‌تواند پلتفرم را نصب و نحوه ایجاد پست، صفحه یا انواع پست سفارشی را در عرض چند دقیقه انتخاب کند، در حالی که جوملا کمی سخت‌تر است.

با در نظر گرفتن همه این موارد، بهتر است وردپرس در مقابل جوملا انتخاب شود.

نتیجه‌گیری

از برخی جهات، جوملا انعطاف پذیرتر از وردپرس است. این سیستم فوق العاده قابل تنظیم است که تقریباً می‌تواند به هر شکلی که بخواهید شکل بگیرد و شما را قادر می‌سازد بسیاری از سفارشی سازی‌های کوچک را بدون اتکا به برنامه‌های افزودنی پیاده سازی کنید. با این حال، طراحی سایت وردپرسی در مقابل طراحی سایت با جوملا بسیار آسان‌تر است. بین وردپرس و جوملا فقط یک برنده وجود دارد و آن برنده وردپرس است. 

  

بعد از مقایسه وردپرس و جوملا متوجه می‌شویم که وردپرس از نظر سئو، امکانات شخصی سازی و مدیریت محتوا، جوملا را شکست می‌دهد. بنابراین واضح است که وردپرس بهتر است یا جوملا.علاوه بر این، انتخاب وردپرس برای کاربران جدید ساده‌تر است و محبوبیت آن باعث می‌شود تا ساختار پشتیبانی بهتری در اختیار کاربران قرار گیرد.

راهنمای خرید هاست مناسب فروشگاه اینترنتی – ۱۰ ویژگی هاست فروشگاهی

 در سال ۲۰۱۷، بیش از ۲.۳ تریلیون دلار برای خرید آنلاین محصولات خرج شده است و این رقم در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به دلیل شیوع بیماری کرونا به طور چشمگیری افزایش یافت. تجارت الکترونیکی برای هر شخصی که به فکر کارآفرینی باشد، به یکی از پردرآمدترین گزینه‌ها تبدیل شده است زیرا هزینه ثبت و خرید دامنه و سپس راه اندازی فروشگاه آنلاین کمتر از افتتاح یک فروشگاه است.

لازم نیست نگران هزینه‌های مرتبط با املاک و مستغلات یا استخدام افراد باشید. فقط به محصولات خوب، پرسنل کافی برای ارائه خدمات با کیفیت به مشتری، هاست مناسب برای فروشگاه اینترنتی و یک سایت تجارت الکترونیکی نیاز دارید. برای مشاغل جدید تجارت الکترونیکی، یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی که هنگام ایجاد وب‌سایت تجارت الکترونیک خود باید انجام دهید، انتخاب هاست مناسب سایت فروشگاهی و همچنین انتخاب بهترین ارائه دهنده خدمات میزبانی وب است.

چرا برای فروشگاه آنلاین خود به هاست فروشگاهی نیاز داریم؟

هر وب‌سایتی در فضای ذخیره سازی یک سرور فیزیکی قرار دارد. در بیشتر موارد، این سرور متعلق به یک شرکت میزبانی وب است. نحوه کار میزبانی وب به این صورت است که صاحب وب‌سایت با پرداخت ماهانه یا سالانه فضا را اجاره می‌کند. 

برای مالکان وب سایت‌های تجارت الکترونیکی، خرید میزبانی وب مانند خرید یک ویترین فیزیکی است. اما به طور قابل توجهی هزینه کمتری را پرداخت می‌کنند. در واقع ویترین فروشگاهی که در دسترس مردم سراسر جهان است. به عبارت دیگر، گرچه پرداخت هزینه در راه‌اندازی تجارت الکترونیکی ضروری است اما در برابر آنچه به دست می‌آورید معامله بسیار خوبی است.

قیمت و خرید هاست فروشگاهی

برای خرید هاست فروشگاهی در ابتدای فعالیت فروشگاه آنلاین خود، نیاز به پرداخت هزینه زیادی ندارید اما پس از گذشت زمان و با افزایش ترافیک سایت خود، به ارتقای منابع هاست خود نیاز خواهید داشت.

یک وب سایت تجارت الکترونیکی جدید در شروع کار ترافیک بالایی ندارد. این بدان معناست که شما می‌توانید در روزهای ابتدایی شروع کار وب‌سایت با یک پلن میزبانی قیمت مناسب کار را آغاز نمایید. هنگامی که بازدید وب‌سایت تجارت الکترونیکی افزایش یافت یا به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز داشت، بهتر است که هاست فروشگاهی خود را به موارد زیر ارتقا دهید:

 • پلن میزبانی ابری تجاری
 • سرور مجازی
 • یا حتی یک وب سرور اختصاصی 

اگر وب‌سایت تجارت الکترونیکی شما تا حدی رشد کند که به گزینه گران‌تری احتیاج داشته باشید، در واقع به این معنی است که درآمد بسیار بیشتری از طریق سایت خود به دست آورده‌اید. در نتیجه همواره این مورد را در نظر داشته باشید که سایت تجارت الکترونیک شما درآمد کسب خواهد کرد.

اگر هاست خود را از یک ارائه دهنده میزبانی وب با اعتبار کمتر خرید نمایید، ممکن است به دلیل کندی زمان بارگذاری یا لود سایت ضرر کنید. این یکی از مواردی است که سرمایه گذاری در کیفیت می‌تواند درآمد شما را افزایش دهد. در ادامه ۱۰ نکته‌ای که باید هنگام تهیه میزبانی وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک در نظر بگیرید آورده شده است:

۱. سازگاری با سایت‌ساز فروشگاهی

خرید هاست فروشگاهی سازگار با سایت ساز فروشگاهی

یکی از ویژگی‌های اصلی که هر وب سایت تجارت الکترونیکی به آن نیاز دارد، عملکرد سبد خرید است. هنگام مرور و بررسی زمان آماده شدن کالا، بازدیدکنندگان سایت به یک روش آسان برای افزودن کالاها به سبد خرید نیاز دارند. وب سایت شما برای پذیرش ایمن اطلاعات پرداخت مشتری باید مناسب باشد. تمامی این ویژگی‌ها در هر پلتفرم سایت‌ساز فروشگاه آنلاین استاندارد که استفاده می‌کنید وجود دارد. برخی از سرویس‌های میزبانی وب ممکن است دارای این ویژگی سازگاری با پلتفرم‌های فروشگاه‌ساز نباشند اما مشکین هاست این امکان را بر روی سرویس هاست فروشگاهی خود برای شما عزیزان فراهم کرده‌است.

۲. افزایش امنیت سایت فروشگاهی

هر تجارتی به اعتماد مشتری بستگی دارد. وقتی افراد اطلاعات پرداخت خود را به شما تحویل می‌دهند، در واقع دارند ریسک می‌کنند. این خطر در دنیای وب بیشتر است. اگر اقدامات احتیاطی لازم را انجام ندهید، هکرها قادر به بدست آوردن اطلاعات موجود در فرم‌ها هستند.

شما باید امنیت اطلاعات مشتری خود را از اولویت‌های اصلی قرار دهید. هم به دلیل مسئولیت شما به عنوان صاحب شغل و هم به دلیل اینکه نقض امنیت، اطلاعات مشتریان شما را به خطر می‌اندازد و یک فاجعه برای تجارت شما خواهد بود. مشتریان شما باید بدانند که اگر قصد ادامه خرید از سایت را دارند، می‌توانند به راحتی به امنیت وب‌سایت شما اعتماد کنند. به دنبال ارائه دهنده میزبانی وبی باشید که امنیت اساسی سایت را فراهم کند. با استفاده از برنامه محافظت از سرورهای خود در برابر حملات DDoS، فایروال‌های قوی و امکانات امن، دسترسی محدود ایجاد نمایند. 

حتماً طرحی را انتخاب کنید که شامل گواهی SSL باشد. با داشتن گواهی SSL، محافظت از وب‌سایت در برابر بیشتر هکرها تضمین می‌شود و بازدید کنندگان سایت در مرورگر در کنار URL یک نماد قفل مشاهده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد سایت را قابل اعتماد بدانند. بسیاری از بازدیدکنندگان اطلاعات پرداختی را به وب‌سایتی که فاقد گواهی SSL است ارائه نمی‌دهند. بنابراین این مورد برای تمام  فروشگاه‌های آنلاین الزامی است. 

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده میزبانی وبی که با آن کار می‌کنید با نرم افزار امنیتی مانند Sitelock سازگار است. 

۳. فراهم کردن آپتایم بالا

وقتی وب‌سایت شما تنها منبع فروش باشد، زمانی که کاربران نتوانند به سایت دسترسی پیدا کنند، یک عیب محسوب می‌شود. یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در نظر گرفته شود، عملکرد مداوم سرورهای ارائه دهنده خدمات میزبانی وب است. اصطلاح شرکت‌های میزبانی وب برای توصیف بخشی از زمان فعال شدن وب‌سایت‌ها و استفاده از uptime است.

اما سرورهای میزبانی وب گاهی به دلیل مسائلی مانند بروزرسانی، حملات هکرها، اشکالات سخت افزاری یا حتی مشکلات جوی نیاز دارند زمان کوتاهی آفلاین شوند. برای جلوگیری از این مسئله به دنبال یک ارائه دهنده خدمات میزبانی وب باشید که حداقل ۹۹٪ آپ تایم داشته باشد.

۴. افزایش سرعت فروشگاه آنلاین

افزایش سرعت سایت فروشگاهی با هاست پرسرعت فروشگاهی

سرعت وب‌سایت نقش مهمی در جذب بازدیدکنندگان سایت دارد ( نکته: اگر سایت کند باشد یعنی مدت طولانی سایت لود می‌گردد). اگر بارگیری سایت مدت زمان زیادی طول بکشد، جذب مشتریان جدید را از دست می‌دهید و هر مشتری که به سایت راه پیدا کند احتمالاً قبل از خرید منصرف می‌شود.

چندین مرحله برای بهبود سرعت سایت وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین عوامل در سرعت سایت میزبانی وب است. به یک میزبانی وب نیاز دارید که بدون اینکه باعث کند شدن عملکرد سایت شود، بتواند میزان ترافیکی که دریافت می‌کنید را کنترل کند. 

پیشنهاد می‌گردد به طور مرتب سرعت سایت را آزمایش کنید تا قبل از اینکه نیاز باشد آن را ارتقا دهید. 

۵. خدمات مشتری

هر لحظه‌ای که وب‌سایت درست کار نکند می‌تواند برای شما ضرر داشته باشد. وقتی مشکلی در سایت رخ می‌دهد، باید این اطمینان وجود داشته باشد که می‌توانید سریعاً از تیم پشتیبانی هاست کمک بگیرید. یک ارائه دهنده خدمات میزبانی خوب خدمات ۲۴/۷ به مشتری ارائه می‌دهد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام شرکت میزبانی را انتخاب کنید، نظرات مشتریان را در مورد آن شرکت حتما بررسی کنید. زیرا کاربران خیلی سریع تجربیات بد خود را به اشتراک می‌گذارند.

۶. آدرس‌های ایمیل

وقتی آدرس‌ ایمیل تحت نام  دامنه خود داشته باشید، باعث می‌شود حرفه‌ای‌تر به نظر برسید و مشتریان بدانند کجا شما را پیدا کنند. بسیاری از برنامه‌های میزبانی وب با آدرس ایمیل ارائه می‌شوند بنابراین می‌توانید آدرس‌های ایمیل مانند yourname@yourdomain.com ،support@yourdomain.com و غیره را تنظیم کنید. این کار باعث می‌شود بسیار قانونی‌تر به نظر برسید.

استفاده از ایمیل تحت نام دامنه شما را بسیار حرفه‌ای نشان می‌دهد و باعث می‌شود مشتریان راحت‌تر به شما اعتماد کنند. با مطالعه مقاله زیر می‌توانید اطلاعات خود را در زمینه ایمیل هاستینگ افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: هاست ایمیل (Email Hosting) چیست؟

۷. بهبود سئو سایت فروشگاهی

قبل از اینکه بازدیدکنندگان سایت بتوانند از فروشگاه آنلاین شما خرید کنند، باید بتوانند سایت را پیدا کنند که این مورد به موتورهای جستجو بستگی دارد. سئو و بهینه‌سازی هر یک از صفحات منفرد وب سایت بخش مهمی از روند کار است. یک ارائه دهنده میزبانی وب می‌تواند در موارد زیر کمک کند:

 • تسهیل سفارشی سازی URLها و پر کردن توضیحات متا برای هر صفحه 
 • تسهیل معرفی سایت به موتورهای جستجو
 • ارائه رتبه بندی کلمات کلیدی و گزارش‌های تجزیه و تحلیل رقابتی

برای اینکه وب‌سایت شما توسط افرادی که قصد خرید دارند راحت پیدا شود، باید SEO را در اولویت قرار دهید. 

۸. فروشگاه‌ساز

اگر قبلاً وب‌سایتی نداشته‌اید و نحوه کدنویسی را نمی‌دانید، می‌توانید با استفاده از یک وب‌سایت ساز خوب در هزینه طراحی (یا یادگیری آن) صرفه جویی کنید. یک سازنده وب‌سایت این امکان را می‌دهد تعدادی از قالب‌ها را انتخاب کنید تا به عنوان پلتفرمی برای سایت استفاده شود و سپس در قالب آن تغییراتی ایجاد کنید تا سایت متناسب با نیازهایتان تنظیم و ایجاد گردد.

یک سازنده سایت (site builder) خوب:

 • ویرایشگر بصری با قابلیت drag/drop ارائه می‌دهد.
 • تعداد زیادی تمپلیت responsive را فراهم می‌کند (یعنی سایت در تلفن همراه خوب به نظر برسد).
 • شامل گزینه‌های زیادی برای سفارشی سازی آسان وب سایت است.

امکان این وجود دارد که شرکت میزبانی وب و سازنده وب‌سایت مجزا از یکدیگر باشند اما می‌توانید به شرکت میزبانی وب که هر دو طرح را ارائه می‌دهد مراجعه نمایید تا کمی در هزینه صرفه جویی شود.

۹. بک‌آپ خودکار هاست فروشگاهی

بکاپ خودکار برای هاست فروشگاهی

در حالی که وسط کار مهمی هستید و صفحه نمایش سایت شما مسدود می‌شود، متوجه اهمیت بک‌آپ گرفتن خواهید شد. برای موفقیت یک وب‌سایت، باید تلاش زیادی در نوشتن و طراحی هر صفحه، لیست تمام محصولات، به روز نگه داشتن موجودی کالاها و به روزرسانی سایت با معاملات و پیشنهادات جدید انجام دهید. زیرا اگر وب سایت‌خراب شود، نباید هیچ یک از این اطلاعات را از دست بدهید.

می‌توان هر چند روز یک بار به صورت دستی از اطلاعات سایت بک‌آپ گرفت اما ممکن است گاهی اوقات فراموش شود. بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی خدمات بک‌آپ گیری خودکار را ارائه می‌دهند و سپس می‌توانید فایل بک‌آپ را از روی هاست خود دانلود کنید.

۱۰. قابلیت افزایش فضا و دیگر منابع هاست فروشگاه آنلاین 

در حالت ایده آل، سایت تجارت الکترونیکی شما با گذشت زمان رشد می‌کند، تعداد بازدیدکنندگان افزایش می‌یابد، سفارشات بیشتر می‌شوند، تعداد کارمندان افزایش می‌یابد و ممکن است تعداد و انواع محصولات سایت نیز متنوع شود. میزبانی وب کنونی مورد نیازتان لزوماً با نیازهای یک یا پنج سال آینده مطابقت ندارد. 

به دنبال یک ارائه دهنده هاست فروشگاه اینترنتی باشید که بتواند در صورت لزوم قابلیت مقیاس داشته باشد. به عبارت دیگر امکان ارتقا آسان پلن‌هایی که به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند را داشته باشد و بتواند بازدید بیشتری را کنترل کنند. راهی که اکنون باعث شود رشد میزبانی وب برای سال‌های آینده کسب و کارتان آسان شود، باعث صرفه جویی در وقت و دردسر خواهد شد.

کلام آخر

یک سایت تجارت الکترونیکی خوب می‌تواند سود قابل توجهی برای شما به همراه داشته باشد. اگر هنوز در مورد نیاز یا عدم نیاز به خدمات هاست فروشگاهی خود سوالی دارید، شرکت ما متخصصان خبره‌ای را به صورت ۲۴ ساعته در دسترس شما قرار داده است که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. 

تفاوت هاست ابری، هاست اشتراکی و هاست اختصاصی – کدامیک مناسب‌تر است؟

پس از انتخاب نام و ثبت دامنه انتخاب هاست مناسب دارای اهمیت بالایی است. بسیاری از افراد فقط به قیمت میزبانی وب نگاه می‌کنند و از تمام موارد حیاتی که بر عملکرد وب سایت تأثیر می‌گذارند چشم پوشی می‌کنند. به یاد داشته باشید که انتخاب اشتباه در این زمینه می‌تواند باعث کاهش سرعت وب سایت، مسائل مربوط به امنیت، از بین رفتن داده‌ها و خرابی سرور شود.

مبه منظور افزایش آگاهی شما، در این مقاله به بررسی تفاوت هاست اشتراکی و هاست ابری، تفاوت هاست ابری و هاست معمولی و تفاوت هاست ابری و سرور اختصاصی می‌پردازیم.

انتخاب میزبانی مدیریت شده وردپرس در نهایت به نیاز منابع فعلی و برنامه‌های آینده بستگی دارد. به همین دلیل انواع مختلفی از میزبانی برای تامین نیازهای مختلف در دسترس است. در انتخاب بهترین نوع  میزبانی لازم است که نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • بودجه ماهانه
 • بازدید روزانه وب سایت
 • افزایش ترافیک مورد انتظار
 • نیاز به پشتیبانی فنی دارد
 • الزامات امنیتی
 • کارایی

۱. هاست اشتراکی چیست؟

امروزه میزبانی اشتراکی مقرون به ‌صرفه‌ترین نوع میزبانی است و برای وبلاگ نویسی یا وب سایت‌های شرکتی با بازدید متوسط (بیشتر ویترین) مناسب است. چندین وب سایت از یک سرور و منابع یکسان (پهنای باند، فضای دیسک و تخصیص حافظه) استفاده می‌کنند. این نوع میزبانی برای افراد مبتدی مناسب است زیرا شرکت میزبانی مدیریت کامل هاست را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و از تمام ویژگی‌های مربوط به میزبانی (به‌روزرسانی، امنیت، نگهداری، تهیه نسخه پشتیبان، نصب نرم افزار و …) مراقبت می‌کند.

اگر کاربری به ماژول‌های خاص مثل زبان‌های برنامه نویسی خاص یا پایگاه داده متفاوت نیاز دارد، میزبانی اشتراکی بهترین گزینه نیست.

مزایای میزبانی اشتراکی

قیمت گذاری

مزیت اصلی میزبانی اشتراکی قیمت آن است. در صورت انتخاب این نوع میزبانی از پیشنهاد‌های بسیار جذاب‌تری نیز بهره‌مند خواهید شد.

سهولت استفاده

هنگام راه اندازی سایت، به دنبال یک نوع میزبانی ساده و موثر که متناسب با نیازهای شما است باشید. این ویژگی یک مزیت بزرگ میزبانی اشتراکی محسوب می‌شود. در واقع، انتخاب‌هایی که باید انجام دهید بسیار محدودتر خواهد بود.

۲. هاست اختصاصی چیست؟

در میزبانی اختصاصی، یک سرور به صورت کامل متعلق به شما است (اعم از اجاره‌ای یا خریداری شده). این نوع میزبانی برای وب سایت‌هایی مناسب است که دارای بازدید زیادی هستند و به منابع زیادی نیاز دارند. (برای مثال‌: تجارت الکترونیکی، شبکه‌های اجتماعی)

 از آنجا که در این نوع سرور مجبور نیستید پهنای باند را با وب سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارید، سرورهای اختصاصی سریع‌تر هستند و می‌توانید بر روی آن چندین وب سایت را میزبانی کنید و میزان ترافیک نامحدود است اما گران‌تر است.

مزایای هاست اختصاصی

استقلال

در این نوع میزبانی می‌توانید برنامه‌ها و سرویس‌های خود را نصب کرده و آن‌ها را به دلخواه پیکربندی کنید.

عملکرد

مشتری میزبانی اشتراکی به ترافیک، مخاطبان و فعالیت‌های سایر وب سایت‌های روی سرور وابسته است. در صورتی که این مورد در سرور اختصاصی وجود ندارد شما منابع خود را دارید و کاملاً از سایر سرورها جدا هستید.

امنیت پیشرفته

میزبان اختصاصی از کلیه امنیت تنظیم شده برای سرور میزبان بهره‌مند است. سیستم فولدرها و پایگاه داده، کاملاً ایمن بوده و برای سایر سرویس گیرنده‌ها قابل دسترسی نیست.

۳. هاست ابری (میزبانی کلود) چیست؟

سرور ابری تقریباً به میزبانی VPS نزدیک است. تفاوت آن در این است که VPS به یک سرور فیزیکی متکی است درحالی‌که cloud بر اساس چندین سرور ساخته شده است و منابع مجازی بین چندین کامپیوتر سرور که با هم کار می‌کنند و یک شبکه مجازی بزرگ (cloud) ایجاد می‌کنند، مشترک است. ابر برای همه نیازها مناسب است.

در مواردی که VPS محدودیتی در میزان پهنای باند و انتقال داده داشته باشد، میزبانی وب می‌تواند بارها و بارها به همان منابع ضربه بزند. VPS تقریباً شبیه کار کردن باتری لپ تاپ است. سرانجام تمام می‌شود و رایانه شما خاموش می‌گردد. اگر آن را به پریز برق وصل کنید، می‌توانید از منبع تغذیه لپ تاپ خود به صورت نامحدود استفاده کنید. این نوع میزبانی برای اکثر مشاغل مناسب است.

شرکت‌های بزرگی مانند گوگل و آمازون سرورهای خود را بر روی سیستم‌های ابری میزبانی می‌کنند. میزبانی ابری بسیار قابل اعتماد است زیرا در صورت خرابی یکی از سرورها، وب سایت شما خراب نمی‌شود و از منابع سرور ابری دیگری استفاده می‌کند.

همانطور که در بالا ذکر کردیم هاست ابری تا حدودی به هاست VPS نزدیک است اما بین آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. به منظور آشنایی با میزبانی VPS، ما در مقاله زیر به توضیح کامل میزبانی VPS و مزایای آن پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید: VPS چیست؟ مزایای VPS

مزایای میزبانی ابری

منابع

با سرورهای ابری، آزادانه می‌توانید از منابع نامحدودی استفاده کنید.

در دسترس بودن

برخلاف سرورهای فیزیکی، در صورت خرابی سخت افزار، ماشین‌های مجازی داده‌ها را بدون خرابی به دستگاه دیگری انتقال می‌دهند. پایداری سرورهای ابری در زمینه میزبانی وب بی‌نظیر است.

مقیاس پذیری

میزبانان ابری با داشتن منابع بیشتر و دسترسی سریع‌تر مقیاس پذیری باورنکردنی را به  مشتریان ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که از این نوع سرورها برای سایر سرویس‌های مبتنی بر cloud استفاده می‌شود که در مجموع تحت عنوان میزبانی ابری شناخته می‌شوند.

۴. تفاوت هاست اشتراکی و هاست ابری

در میزبانی اشتراکی، چندین وب سایت، روی یک سرور مشترک هستند. این نوع میزبانی برای پروژه‌هایی که بازدید زیادی ندارند و منابع زیادی مصرف نمی‌کنند ایده آل است.

فضاهای میزبانی وب برای هر وب سایت محدود است و می‌تواند وب سایت‌هایی با ویژگی‌های بسیار متفاوت را در خود جای دهد. از نظر قیمت، میزبانی اشتراکی ارزان‌ترین گزینه است زیرا فقط بخشی از فضای سرور اجاره می‌شود. از نظر عملکرد در این نوع میزبانی محدودیت‌های شدیدی وجود دارد.

مهم‌ترین مسئله سرعت‌ پایین سرورهای اشتراکی است که به عملکرد کند تبدیل می‌شود. علاوه بر این، اگر رشد ترافیک را پیش‌بینی کنید، میزبانی اشتراکی با افزایش ترافیک مقیاس خوبی ندارند.

در جدول زیر تفاوت هاست اشتراکی و هاست ابری را بررسی می‌کنیم.

میزبانی ابری میزبانی اشتراکی
استقرار و مدیریت سروربلهخیر
مدل اشتراک گذاری سروربلهسرور مشترک
مقیاس پذیری (خودکار / دستی)بلهخیر
کم هزینهبلهبله
انعطاف پذیریبلهخیر
سفارشی سازیبلهبستگی به فروشنده دارد
امنیتبلهبستگی به فروشنده دارد
تأمین فوریبله (در میزبانی مدیریت شده)خیر
کاراییسریعتدریجی
قابلیت اطمینانبلهبه نحوی

از طرف دیگر، سرورهای میزبان ابری یک راه حل امن و قابل توسعه برای وب سایت‌ شما ارائه می‌دهند. شما در انتخاب منابع (RAM، پردازنده، پهنای باند و فضای ذخیره سازی) وب سایت وردپرسی خود کاملاً آزاد هستید.

برای حجم متوسط تا زیاد (یا حتی غیر منتظره) ترافیک، میزبانی ابری گزینه خوبی است. از آنجا که عملکرد وب سایت وردپرس به منابع سرور میزبانی ابری بستگی دارد، افزایش ناگهانی میزان ترافیک به دلیل دسترسی بیشتر منابع به راحتی برطرف می‌شود. 

کارایی

عملکرد در یک فضای میزبانی اشتراکی با منابعی که توسط همه سایت‌ها در سرور استفاده می‌شود کافی است. اگر وب سایتی از پهنای باند ۱ گیگابایتی استفاده می‌کند، این ۱ گیگابایت کاملاً پشتیبانی می‌شود و برای سایت‌های دیگر در دسترس نیست. به همین دلیل، عملکرد ممکن است تحت تأثیر تعداد وب سایت‌های موجود در سرور، منابع کلی سرور و تعداد منابع مورد استفاده هر فرد قرار گیرد. به‌طور خلاصه، عملکرد می‌تواند به چیزهای زیادی بستگی داشته باشد. 

میزبانی ابری به شما این امکان را می‌دهد تا مستقیماً بر عملکرد وب سایت خود تاثیر بگذارید. مقدار مشخصی از منابع به شما تعلق می‌گیرد که بسته به بودجه و نیاز خود می‌توانید آن را کم یا زیاد کنید.  

امنیت

امنیت میزبانی اشتراکی و میزبانی ابری تقریباً یکسان است. اگرچه ممکن است تعدادی وب سایت در یک سرور میزبانی شوند، اما هیچ راهی برای دسترسی کاربر دیگر به وب‌سایت‌های دیگر موجود در سرور وجود ندارد، مگر اینکه سیستم امنیتی هک شود. 

میزبانی ابری به دلیل شخصی سازی آن کمی امن‌تر است، به شرطی که از یک میزبان اشتراکی خوب استفاده کنید این تفاوت معمولاً قابل توجه نیست. اگر هر دو محیط به درستی مدیریت شوند، در آن صورت هر دو بی‌خطر هستند.

جلوگیری از بروز خطا

اگر سرور خراب شود، وب سایت نیز خراب می‌شود. اگرچه میزبان‌ها با استفاده از مدیریت سرور و استفاده از اتاق‌های کنترل دما تمام تلاش خود را می‌کنند تا از این امر جلوگیری کنند، اما باز هم ممکن است خرابی رخ دهد.

میزبانی اشتراکی و میزبانی ابری واکنش متفاوتی نسبت به این رویداد نشان می‌دهند. با میزبانی اشتراکی، دسترسی سریع به وب سایت به صورت آنلاین کمی دشوارتر است، زیرا فایل‌ها به یک سرور اختصاص داده ‌شده‌اند. با این حال، از آنجا که میزبان‌های ابری مجازی هستند و انتقال آن‌ها از سرور به سرور آسان است، وب سایت‌های میزبان شده در یک طرح ابری اغلب می‌توانند خیلی سریع به‌صورت آنلاین بازگردند.

قیمت

قیمت میزبانی اشتراکی و میزبانی ابری بسته به میزبان وب و پهنای باند، حافظه و گزینه‌های ارائه شده متفاوت است، اما شناسایی قیمت‌های متوسط همچنان امکان‌پذیر است. قیمت میزبانی اشتراکی معمولاً مبلغ معینی است، اگرچه گاهی اوقات برای برخی از میزبانان وب که منابع بیشتری ارائه می‌دهند، ممکن است ماهیانه به میزان مشخصی افزایش یابد.

۵. تفاوت هاست اختصاصی و هاست ابری

اشکال عمده میزبانی اختصاصی این است که می‌تواند در زمان افزایش ناگهانی ترافیک عملکرد کمتری داشته باشد زیرا منابع ثابت هستند و با افزایش ترافیک مقیاس نمی‌شوند. هنگامی که مصرف منابع به حد بالایی برسد، احتمالا بازدید کنندگان سایت خطای «۴۰۴ Page Not Found» را مشاهده می‌کنند.

اگرچه میزبانی اختصاصی هنوز به عنوان یک میزبانی بهتر از میزبانی اشتراکی دیده می‌شود، اما گزینه ایده آل برای وب سایت‌های پر بازدید نیستند. در بسیاری از موارد، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند وب سایت‌هایی که از هاست اختصاصی استفاده می‌کنند میزبانی ابری را در نظر بگیرند.

 میزبانی ابری از نظر افزایش ناگهانی ترافیک بسیار عملی است. با رشد وب سایت، سرور ابری سازگار بوده و منابع لازم برای اطمینان از خدمات با کیفیت و بدون وقفه فراهم می‌کند، در عین حال امنیت داده‌ها را نیز تضمین می‌کند.

سرور ابری با ظرفیت فیزیکی یک سرور (سرور اختصاصی) یا مجاورت با همسایگان (میزبانی اشتراکی) محدود نمی‌شود. علاوه بر این، میزبانی ابری به شما این امکان را می‌دهد تا بدون ایجاد وقفه و قعطی در سرویس، منابع را با چند کلیک تنظیم کنید.

کارایی

با میزبانی ابری، مشتریان می‌توانند از بهترین نوع میزبانی بهره‌مند شوند. میزبانی ابری امکان تنظیم منابع را در صورت لزوم به سمت بالا یا پایین فراهم می‌کند و آن را به یک سیستم بسیار انعطاف‌پذیرتر و در نتیجه از نظر اقتصادی جذاب‌تر تبدیل می‌کند. هنگامی که سرورها ریکوئست بیشتری دارند، می‌توان به‌طور خودکار ظرفیت آن‌ها را برای پاسخگویی به درخواست‌ها  افزایش داد. بدون اینکه دائماً هزینه این ظرفیت را پرداخت نمود.

برخلاف سرورهای اختصاصی، سرورهای ابری می‌توانند از طریق hypervisor اجرا شوند. نقش یک هایپروایزر کنترل ظرفیت و تخصیص آن در مکان مورد نیاز با توجه به استفاده از سیستم عامل‌ها است. با میزبانی ابری، سرورهای ابری زیادی برای هر سرویس گیرنده در دسترس است. این امر باعث می‌شود در صورت لزوم منابع محاسباتی به مشتری خاصی اختصاص یابد.

به عنوان مثال، در صورت اوج فعالیت ترافیک، امکان دسترسی به وب سایت با ظرفیت بیشتر تا زمانی که دیگر نیازی به آن نداشته باشد وجود دارد. سرورهای Cloud نیز افزونگی بیشتری را ارائه می‌دهند. در صورت خرابی سرور، سرورهای دیگر آن را جایگزین می‌کنند.

امنیت

امنیت سرور اختصاصی میزبان بیش از هر نوع میزبانی دیگر آسیب پذیر است زیرا این امر فقط به تخصص کاربر یا sysadmin بستگی دارد. بنابراین، کاربر باید امنیت سرور را کنترل کند، پشتیبان گیری مکرر انجام دهد و patchهای امنیتی و فایروال‌ها را نصب کند. برعکس، در میزبانی ابری، ارائه دهنده میزبانی از تمام این جنبه‌های امنیتی مراقبت می‌کند تا کاربر فقط بتواند روی محتوای وب سایت خود تمرکز کند.

جلوگیری از بروز خطا

میزبانی اختصاصی یک نوع میزبانی پیشرفته‌تر است، زمانی که مشتری سرور فیزیکی را در اختیار دارد به این معناست که کل سرور کاملاً به او اختصاص داده‌ شده است، بدون اینکه لازم باشد آن را با سایر سرویس گیرندگان به اشتراک بگذارید.

درحالی‌که سرورهای اختصاصی کنترل کاملی بر میزبانی ایجاد می‌کنند، اما عیب آن‌ها این است که توانایی‌های مورد نیاز باید از قبل با منابع کافی و قدرت پردازش برای کنترل سطح ترافیک مورد انتظار برنامه‌ریزی شوند. دست کم گرفتن این سطوح ممکن است منجر به منابع ناکافی در زمان‌های شلوغ فعالیت شود درحالی‌که ارزیابی بیش از حد آن‌ها ممکن است به معنای پرداخت هزینه‌های غیر ضروری باشد.

قیمت

یک سرور اختصاصی بیشتر برای مشتریانی مفید است که می‌خواهند وب سایت‌های اختصاصی خود را داشته باشند. با استفاده از این نوع سرور، کاربر می‌تواند سرور خود را مدیریت کرده و آن را هرطور که می‌خواهد مدیریت کند. بدیهی است که هزینه یک سرور اختصاصی بسته به عملکرد دستگاه بسیار متفاوت است. با این حال، می‌تواند میزان مشخصی در ماه باشد که هزینه آن از میزبانی اشتراکی و میزبانی ابری بیشتر است.

بعد از مطالعه موارد ذکر شده اکنون سوالات زیر مطرح می‌شوند.

وب سایت من ماهانه چه تعداد بازدید دارد؟

اگر وب سایت شما بازدید کننده زیادی ندارد، می‌توانید با میزبانی اشتراکی شروع کنید. اگر این‌گونه نیست و نمی‌دانید چه تعداد بازدید کننده خواهید داشت، میزبانی ابر مدیریت شده انتخاب بهتری است.

بودجه من چقدر است؟

اگر وبلاگی با بازدید کم و بودجه اندک دارید، میزبانی اشتراکی می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه جویی کند. با این حال، باید توسعه احتمالی را نیز در نظر بگیرید و برای میزبانی اختصاصی یا میزبانی ابری برنامه ریزی کنید.

سؤالات متداول

تفاوت بین میزبانی اشتراکی و اختصاصی چیست؟

میزبانی اشتراکی به این معنی است که وب سایت شما در یک سرور و هارد دیسک با وب سایت‌های دیگر میزبانی می‌شود. شما منابع را در اینجا با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارید. برعکس، با یک هاست اختصاصی، شما خریدار یک سرور کامل می‌شوید و هیچ وب سایت دیگری در سرور شما میزبانی نمی‌شود. همه چیز تحت کنترل شما است. از پیکربندی‌های سرور گرفته تا تنظیمات داشبورد.

تفاوت هاست ابری و سرور اختصاصی چیست؟

در هاست اختصاصی، یک سرور برای شما رزرو شده است و تمام پرونده‌های لازم فقط در یک سرور فیزیکی ذخیره می‌شوند. اکثر سرورهای اختصاصی از قبل با مشخصات سخت افزاری خاصی مجهز شده‌اند، بنابراین حتماً یک سرور اختصاصی انتخاب کنید که مشخصات مورد نیاز وب سایت شما را داشته باشد.

 از طرف دیگر، میزبانی ابری مبتنی بر فناوری‌هایی است که به تعداد نامحدودی از ماشین‌ها این امکان را می‌دهد به طور موثر به عنوان یک سیستم واحد عمل کنند. بنابراین، به جای میزبانی یک وب سایت در سرور فعلی، در یک پارتیشن مجازی از سرور میزبانی می‌شود، که منابع خود را از شبکه سرورهای موجود، اغلب شبکه غیرمتمرکز، می‌گیرد.

آیا هاست ابری بهتر است؟

در اینجا مزایای اصلی سرور ابری وجود دارد:

انعطاف پذیری و انعطاف پذیری

در صورت لزوم می‌توان به منابع اضافی دسترسی داشت. 

مقرون به‌صرفه

در صورت نیاز مشتری به Cloud Server دسترسی دارد. فقط هزینه آنچه را که در یک زمان مشخص استفاده می‌کند، می‌پردازد.

سهولت نصب

نصب سرور ابری آسان است. 

قابلیت اطمینان

با توجه به تعداد سرورهای موجود، اگر یکی از آن‌ها با مشکلی روبرو شود، منابع به سرور دیگری منتقل می‌شوند تا وب سایت مشتریان تحت تأثیر قرار نگیرد.

میزبانی اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی توسط یک میزبان در دسترس مشتری قرار می‌گیرد و از راه دور و از طریق اینترنت یا توسط خود میزبان مدیریت می‌گردد. سرور در یک مرکز داده ایمن واقع می‌شود تا برنامه‌های حیاتی موجود در سازمان شما را توسط یک محیط فوق‌العاده امن به خوبی محافظت کند.

میزبانی ابری چیست و چگونه کار می‌کند؟

به زبان ساده، یک «ابر» گروهی از رایانه‌ها است که از طریق شبکه به یکدیگر متصل شده‌اند و برای ارائه خدمات میزبانی با یکدیگر همکاری می‌کنند. 

بدان معناست که خدمات مختلف یک وب سایت میزبان می‌تواند از توان محاسباتی شبکه‌ای با بیش از یک سرور در فضای ابری حاصل شود. در واقع می‌توان ابر را به عنوان یک سرور ابری متشکل از توان محاسباتی چندین سرور در یک شبکه در نظر گرفت.

نتیجه گیری

با توجه به آگاهی از تفاوت هاست اشتراکی و هاست ابری، تفاوت هاست ابری و هاست معمولی و تفاوت هاست ابری و سرور اختصاصی، ضروری است هنگام تصمیم گیری در مورد نوع میزبانی، اطمینان حاصل کنید که گزینه انتخابی شما قادر به کنترل ترافیک فعلی و پیش بینی شده بدون کاهش کیفیت است.

اگر میزبانی اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است مجبور شوید چندین بار وب سایت خود را به سرورهای مختلف منتقل کنید تا میزبانی مناسب را کشف کنید.

 • اگر سایتی با بازدید کم یا متوسط دارید، میزبانی اشتراکی را انتخاب کنید.
 • اگر وب سایت پربازدید دارید و به منابع قابل توجهی نیاز دارد، میزبانی ابری را انتخاب کنید، زیرا به شما این امکان را می‌دهد هر زمان که لازم بود منابع را مقیاس بندی کنید.

البته بودجه برای شما بسیار مهم است، ابتدا باید نیازهای وب سایت در نظر گرفته شود.